Hemen Başvurun,
Sizi Arayalım...

İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) tüm iletişim sistemini dönüştürdü. VoIP söz konusu olduğunda, oturum başlatma protokolünün (SIP) önemi abartılamaz. SIP Trunk, VoIP teknolojisine dayalı protokoldür ve iletişim oturumunu başlatmak, sürdürmek ve sonlandırmaktan sorumludur.

SIP ALG, Oturum Başlatma Protokolü Uygulama Katmanı Ağ Geçidi anlamına gelir. Bu, ağ yönlendiricilerinin yerleşik özelliklerinden biridir ve güvenlik duvarının işlevi olarak çalışır. SIP ALG, ağ adresi çeviri NAT cihazları arasında sip trafiğinin geçişine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ancak karmaşık doğası ve karmaşıklığı nedeniyle SIP ALG yarardan çok zarar verir. Bu kılavuz, uygulama katmanı ağ geçidi sip’i ve neden SIP ALG’yi kapatmanız gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

SIP ALG nedir?

SIP ALG, çoğunlukla çoğu ticari ağa bağlı yönlendiricinin yerleşik bir işlevidir. Bu özellik, güvenlik duvarının bağımsız bir üretici yazılımı ve işlevi olarak hizmet eder. Amaç, VoIP veri paketlerini aramaların kalitesini ve güvenilirliğini artıracak şekilde incelemek ve değiştirmektir. SIP ALG, istemci tarafı yerel alan ağ geçidinde çalışarak kesintisiz bağlantı ve mükemmel çağrı kalitesi sağlar. Ne yazık ki, bu iyi niyetli özellik çoğu zaman amaca hizmet etmiyor. SIP ALG etkinleştirilmişse yardımcı olmak yerine çağrı kalitesini engeller. Sonuç olarak, kullanıcı, düşük arama kalitesi, zayıf bağlantı vb. gibi sık sık sorunlarla karşılaşır.

Nedeni şu:

Bir SIP çağrısının altında yatan mekanizma

SIP protokolüne dayalı VoIP aramaları birkaç adımdan oluşur:

 • Başlatma – bu, bir kullanıcı başka bir kullanıcıya bağlanmaya çalıştığında davet adımıdır.
 • Yanıt – arama davetinin ardından yanıt, aramayı başlatan kullanıcıya geri gönderilir
 • Yanıtlama – gelen aramanın onaylanması veya kabul edilmesi ancak henüz gerçek aramanın yapılmaması
 • Confirm ve onaylama – aramayı başlatan kullanıcı tarafından nihai onay veya aramanın alınması
 • Görüşme başlaması ve medya akması – bağlantı kurulduğunda ve kullanıcılar iletişim kurabildiğinde

Uzun bir süreç gibi görünse de aslında birkaç saniyelik bir işlemdir. Basitçe söylemek gerekirse, tüm süreç çok hassas, karmaşık ve yine de süper hızlı. Bu nedenle, ALG değişikliği sırasında veri paketinin bir kısmının kaybolma olasılığı çok yüksektir.

SIP ALG’nin nasıl çalıştığını anlamak

İki farklı teknolojiden oluşur:

 • SIP – Oturum Başlatma Protokolü, VoIP çağrılarını başlatmak, sürdürmek ve sonlandırmaktan sorumludur. Cihaz kaydı, bağlantı kurma ve arama kalitesinin sağlanması gibi tüm önemli hususları gözden gecirir.
 • ALG – yönlendiriciler, ağ adresi çevirisi NAT aracılığıyla ISP’yi ve dahili ağı bölümlere ayırır. NAT, birleşik ve benzersiz bir IP adresi sağlayan ve aynı zamanda optimum bağlantı sağlayan süreçtir. Bu amaçla local IP adreslerini değiştirir. İşte proxy olarak hizmet veren ve hedef IP adresini yeniden yazan ALG geliyor.

Sistem, istek çağrısı için bir bağlantı girişimini her onayladığında, ALG, “komut dosyası oluşturma” adı verilen bir işlem aracılığıyla IP adresini değiştirir. İşte yanlış giden şey. Komut dosyası oluştururken, çoğu zaman bir IP adresinin bir kısmı genellikle kaybolur veya değiştirilir. Bu, düşük arama kalitesine ve düşük performansa neden olur.

SIP’ye ek olarak, RTP, RTSP ve SDP gibi diğer tüm sinyalleşme protokollerinde de aynı sorun vardır çünkü bunlar SIP paketlerinin alt gruplarıdır.

Artık tüm sorunu bildiğinize göre, işte bu yüzden SIP ALG’yi devre dışı bırakmanız gerekiyor:

SIP ALG’yi neden kapatmanız gerekiyor?

Bulut tabanlı telefona güveniyorsanız ve bu özelliği henüz devre dışı bırakmadıysanız, karşılaşabileceğiniz bazı önemli sorunlar şunlardır:

 • Arama kaydedilemiyor – istikrarlı bir bağlantı kurmak için SIP birden fazla onay gerektiriyor. SIP ALG’yi kapatmazsanız, kayıt başarısız olabilir ve arama yapılamayabilir.
 • Tek Yönlü Ses – arka planda çalışan SIP ALG’den kaynaklanan başka bir sorun. Bu durumda veri paketleri kaybolur ve kullanıcılardan biri diğerini duyamaz.
 • Sık arama kesintileri – iletim sırasında paketlerin kaybolması nedeniyle, kullanıcılar genellikle düşük arama kalitesiyle karşı karşıya kalır. Arama sık sık kesiliyor, kullanıcılar ses iletiminde kesintiler yaşayabilir, ve yankı duyabilir. Sadece bu da değil, kullanıcının telefonu arandığında çalmaz ve bazen aramalar sebepsiz yere de olsa doğrudan sesli mesaja yönlendirilir.
 • Gelişmiş özellikler desteklenemez – bu özellik açıkken, bağlantıyı bozar ve ayrıca konferans araması, arama aktarma vb. gibi bazı gelişmiş sip özelliklerine müdahale eder.
 • Cihaz uyumsuzluğu – bazen cihazlar SIP ALG’nin yardımı olmadan çalışacak şekilde tasarlanır. Böyle bir durumda, açık olması cihaz uyumluluğu sorunlarına yol açacaktır.
 • Güvenlik tehditleri – veri paketleri bu kadar düzensiz bir hızda aktarılırken ve değiştirilirken güvenlik açıkları olabilir. Veri paketleri değiştirildiğinde ve aktarıldığında, bilgisayar korsanları tarafından yetkisiz erişim ve veri ihlalleri için manipüle edilebilecek ek bağlantı noktaları açabilir.
 • Kayıp bağlantı – zayıf bağlantı genellikle bağlantının kesilmesiyle sonuçlanır ve bu oldukça sinir bozucudur.

Servis sağlayıcılar, yukarıda belirtilen bu sorunları önlemek ve çözmek için SIP ALG’yi devre dışı bırakmanızı önerir. Bu, optimum bağlantı ve arama kalitesi sağlar.

SIP ALG nasıl kapatılır?

SIP ALG’yi her zaman yönlendiricinin yazılımı aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Bu amaçla, yönlendiricinizde oturum açmanız gerekecektir. Ayrıca, ayar menüsü yönlendirici üreticisine göre değişiklik gösterebilir. Popüler yönlendirici markaları arasında Cisco, TP-link, D-link, Zyxel, Huawei ve Netgear bulunur.

Son düşünceler

SIP ALG başlangıçta iletişime yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, karmaşıklığı ve karmaşıklığı nedeniyle, iyi niyetli özellik yarardan çok zarar verir. Devre dışı bırakılmazsa, kullanıcı genellikle zayıf bağlantı, sık arama kesme, başarısız kayıt, tek yönlü ses ve benzeri sorunlar gibi birden çok sorunla karşılaşır.

Basitçe söylemek gerekirse, VoIP kullanıcılarının optimum bağlantı, kesintisiz ve kesintisiz iletişim sağlamak ve mükemmel çağrı kalitesi elde etmek için kapatması gerekir.

SSS

SIP ALG’yi etkinleştirmeli veya devre dışı bırakmalı mıyım?

İdeal olarak, SIP ALG kapatılmalıdır. Bunun nedeni, etkinleştirildiğinde kullanıcıların genellikle arama kalitesiyle ilgili birden çok sorunla karşılaşmasıdır.

SIP ALG ile ilgili sorun nedir?

Özelliğin NAT aygıtları arasında veri paketlerinin iletilmesine yardımcı olması amaçlanmış olsa da, genellikle yarardan çok zararı vardır. Kullanıcılar genellikle zayıf bağlantı, sık arama kesme, tek yönlü ses ve iletişimi kesintiye uğratan benzer sorunlarla karşılaşır.  

SIP Uygulama Katmanı Ağ Geçidi neden etkinleştirildi?

SIP uygulama katmanı ağ geçidi, güvenlik duvarının bir işlevi olarak hizmet eder ve veri paketlerini incelemeyi ve gerektiğinde bunları değiştirmeyi amaçlar.

Bu sip uygulama katmanı ağ geçidi özelliği bir güvenlik riski midir?

Veri paketleri hızlı bir şekilde değiştirilip aktarıldığında, bilgisayar korsanları tarafından yetkisiz erişim ve veri ihlalleri için manipüle edilebilecek ek bağlantı noktaları açabilir. Bu nedenle, sip uygulama katmanı ağ geçidi bir güvenlik riski oluşturabilir.

🇦🇪 Birleşik Arab Emirlikleri Sanal Numara 🇦🇹 Avusturya Sanal Numara 🇧🇪 Belçika Sanal Numara 🇧🇬 Bulgaristan Sanal Numara 🇧🇭 Bahrain Sanal Numara 🇨🇦 Kanada Sanal Numara 🇨🇭 İsviçre Sanal Numara 🇨🇾 Güney Kıbrıs Sanal Numara 🇨🇿 Çek Cumhuriyeti Sanal Numara 🇩🇪 Almanya Sanal Numara 🇩🇰 Danimarka Sanal Numara 🇪🇪 Estonya Sanal Numara 🇪🇸 İspanya Sanal Numara 🇫🇮 Finlandiya Sanal Numara 🇫🇷 Fransa Sanal Numara 🇬🇧 İngiltere Sanal Numara 🇬🇷 Yunanistan Sanal Numara 🇭🇺 Macaristan Sanal Numara 🇮🇳 Hindistan Sanal Numara 🇮🇹 İtalya Sanal Numara 🇯🇴 Ürdün Sanal Numara 🇰🇼 Kuwait Sanal Numara 🇰🇿 Kazakistan Sanal Numara 🇱🇻 Letonya Sanal Numara 🇲🇹 Malta Sanal Numara 🇳🇱 Hollanda Sanal Numara 🇳🇴 Norveç Sanal Numara 🇵🇭 Filipinler Sanal Numara 🇵🇱 Polonya Sanal Numara 🇵🇹 Portekiz Sanal Numara 🇶🇦 Katar Sanal Numara 🇷🇴 Romanya Sanal Numara 🇷🇺 Rusya Sanal Numara 🇸🇦 Suudi Arabistan Sanal Numara 🇸🇪 İsveç Sanal Numara 🇺🇸 Amerika Sanal Numara