Hemen Başvurun,
Sizi Arayalım...

Kobi işletmenizi yeni bir pazara genişletmek mi istiyorsunuz? İster üretim seçeneklerini araştırıyor olun, ister müşteri hizmetlerini dışarıdan temin ediyor olun, ister sadece işinizi büyütmek istiyor olun, bunu yapmadan önce araştırmanızı yapmanız önemlidir. Kültürel yanlış iletişimler, ödeme yöntemleri ve pazarlama faaliyetleri, işinizi uluslararası alanda genişletmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden sadece birkaçıdır.

  İşte işletmelerin uluslararası çapta büyürken yaptıkları en yaygın beş hata ve bu tuzaklardan nasıl kaçınabileceğinize dair ipuçları:

1. Ulusal Tatil Planlamamakİki ülkenin tam olarak aynı  ulusal bayramları yoktur . Farklı dini, kültürel ve mevsimlik gelenekler, pazarlama, satış ve müşteri hizmetlerinden üretime kadar her şeyi etkileyebilir. Örneğin, Çin Yeni Yılı ve Brezilya Karnavalı gibi büyük tatillerin öncesinde, sırasında ve sonrasında ticari faaliyetler büyük ölçüde etkilenebilir. Bazı ülkelerdeki şirketler, popüler tatil aylarında yerinde iskelet ekipleri bulundurabilir ve Dünya Kupası gibi büyük spor etkinlikleri aynı anda birden fazla yeri etkileyebilir.

  Yerel tatillere ve etkinliklere aşina olan iş ortaklarıyla iletişime geçin. Büyük festivaller ve etkinliklerden önce ve sonra size çalışma programları ve üretkenlik hakkında çok değerli bilgiler sağlayabilirler. Özellikle uluslararası personel istihdam ediyorsanız, şirketinizin bu dönemlerde izin alması gerekebilir.

2. Döviz Maliyetini Görmezden Gelmekİşletmelerin, şirket fonlarını değiştirmeden önce döviz kuru durumları ve eğilimleri konusunda keskin bir farkındalığa sahip olmaları önemlidir. FX, kar marjınızı önemli ölçüde azaltabilecek ücretleri içerir. Bu, komisyoncu ücretini artırmak için eklenen döviz kuru ücretleri, para taşımak için ödemeniz gereken banka havalesi ücretleri ve hesap ücretleri ve bakım ücretleri gibi küçük baskı maliyetleri olabilir. Para birimi farklılıkları, fiyatlarınızı nasıl belirlemeyi seçtiğinizi de etkileyebilir.

  Geçmiş döviz kurlarına bakmak, aşırı senaryolarda ne kadar para kazanacağınız veya kaybedeceğiniz konusunda size bir fikir verebilir. Bu, parayı dönüştürürken potansiyel fon kayıpları ve ücretler için kendinizi desteklemenize yardımcı olabilir. İşletmeniz, uzun bir süre boyunca belirli bir dönüşüm oranını sabitlemenize yardımcı olan döviz vadeli sözleşmeleri de keşfedebilir. Bir ödeme sağlayıcıyla çalışmak, küçük işletmelerin mümkün olan en şeffaf şekilde FX’i kolaylaştırmasına da yardımcı olabilir.

3. Müşterilerin Diğer Piyasalarla Aynı Ödeme Yöntemlerini Kullanarak Ödeme Yapacağını VarsaymakÖdeme tercihleri, kültürel ve düzenleyici faktörler nedeniyle ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bu, yeni bir pazarda ‘tercih edilen’ ödeme yönteminin işletmelerin alışkın olduklarından tamamen farklı olabileceği anlamına gelebilir. İnsanların bireysel tercihleri ​​satışlarda bir faktör olabilir, eğer doğru ödeme yöntemini/yöntemlerini sunmazsanız, bu, müşterilerin ürününüz için ödeme yapmamayı seçmesine veya kendi ödeme yöntemini sunan bir rakipten satın almalarına yol açabilir.

Banka ödemesi, Birleşik Krallık’taki tüketicilerin %53 ila %65’i için tercih edilen ödeme yöntemiydi. Bu Almanya ve Fransa’da da benzer. ABD ve Kanada’daki tüketiciler, özellikle dijital abonelikler olmak üzere kredi kartlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu eşitsizlik, küçük işletmelerin uluslararası genişlemeden önce tercih edilen ödeme yöntemlerini araştırmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu yapmamak, şirketinizin müşterileri ve satışları kaçırmasına neden olabilir.

4. Farklı İş Kültürlerine Dikkat EtmemekDil, tatiller ve ödeme tercihlerinin tümü farklı olabilir ve bu iş görgü kuralları için de geçerlidir. Yeni bir pazara açılmak isteyen küçük işletmeler için uluslararası iş yaparken iletişim kazalarından kaçınmak bir öncelik olmalıdır. Bunun bir örneği kültürel zaman esnekliği olacaktır. Belirli bir zamanda yerel bir iş ortağıyla görüşmeyi planlayabilirsiniz. Ancak geldiğinizde, bu meslektaşınızın henüz gelmediğini veya geç kaldığınızı ve herkesin çoktan geldiğini fark edebilirsiniz. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, güncellik yeni anlamlar alabilir. Randevu başlamadan birkaç dakika önce gelmeniz beklenebilir veya geç başlayıp geç biten bir toplantı planlamanız gerekebilir.

  Bu farklılıklar çok pazara özel olabilir. Birleşik Krallık‘ta, bir iş görüşmesinin katı bir Gündem’e bağlı kalmak yerine bolca küçük konuşma içermesi ve teğetlere gitmesi beklenebilir. Ancak İtalya’da konuya çabucak gelmeniz ve yalpalamaya başlarsanız hızlanmanız hatırlatılırsa şaşırmamanız önerilir. Başarılı olmanızı ve kimseyi gücendirme riskini almamanızı sağlamak için yeni pazarınızdaki farklı iş tutumlarına aşina olmanız önemlidir. Dünya çapında iş görgü kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kılavuzumuzu burada bulabilirsiniz .

5. Yalnızca ‘Denenmiş ve Test Edilmiş’ Pazarlama Faaliyetlerine GüvenmekTutarlı markalaşma önemlidir, ancak mevcut pazarınızda kullandığınız ‘denenmiş ve test edilmiş’ pazarlama stratejilerine güvenmek, genişlemenizde başarıya giden yol olmayabilir. Çoğu zaman şirketler, diğer ülkelerdeki insanların kendilerine satılmaktan hoşlandıkları ve alışveriş yapma biçimlerinin çok farklı olabileceğini unutur. Genişlemek istediğiniz ülkedeki kültür, insanların ürün satın alma şeklini önemli ölçüde etkileyebilir. Örneğin, çoğu Asya ülkesinde güven çok büyüktür ve ürünlerinizi yerel ortaklar ve tüketicilerin zaten güvendiği vitrinler aracılığıyla tanıtmak etkili bir strateji olabilir. Çin’de çevrimiçi pazar yerleri çok büyük, ancak Fransa ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde insanlar doğrudan perakendeciden çevrimiçi satın almayı tercih ediyor. Hedef tüketicinizi ve satın alma alışkanlıklarını anlamak, pazarlama stratejilerinizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Bu, hedef kitlenize nasıl ulaştığınız için de geçerlidir. Bu uygulamaları kullanmayan bir ülkede Instagram veya LinkedIn‘de paylaşım yapmak asla işe yaramaz. Tüketicilerinize en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, genişlemekte olduğunuz ülkede hangi uygulamaları kullandıklarını araştırın.

  Sadece bu yaygın hataları yapmaktan kaçınmaya çalışmamalısınız, aynı zamanda bu alanlar genişlemeniz için gerçek bir odak noktası olmalıdır. Ulusal tatiller için planlama yapmak, ödeme ve döviz sorunlarının üstesinden gelmek, yerel iş görgü kurallarını öğrenmek ve hedefli bir pazarlama stratejisi geliştirmek, uluslararası alanda genişlemek isteyen küçük işletmeler için başarının sırlarıdır. Dış pazarlardaki başarınızı artırmanın bir başka yolu da yurtdışı sanal numara satın almaktır . Bu, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin müşteri hizmetleri temsilcileriniz ve uzmanlarınızla bağlantı kurmasını kolaylaştıracaktır.