Hemen Başvurun,
Sizi Arayalım...

G.711 – 64Kbps |  Yüksek bit oranlı bir ITU standart kodeğidir. Modern sayısal telefon ağının anadili denmektedir.Analog sabit hatlarda kullanılan ses sıkıştırma biçimidir.Ses kalitesi çok yüksektir ama aynı oranda harcadığı bant genişliği de çok yüksektir.Bant genişliği kullanımı 84Kbps’ye kadar çıkabilmektedir.Fakat günümüzde gelişen bant genişlikleriyle bu özelliği sorun olmaktan çok bir avantaja dönüşmüştür.

G.729 – 8Kbps |  Bu ses sıkıştırma kodeği g.711′e göre oldukça az bir bant genişliği kullanarak ses iletişimini sağlamaktadır.Fakat tahmin ettiğiniz gibi bant genişliği düşün olduğundan ses kalitesi de g.711′e göre çok düşüktür.Genellikle konferans aramalarında tercih edilir.Lisanslı bir kodektir ücret ödeyerek satın almanız gerekir.

G.723.1 – 6.3Kbps veya 5.3Kbps |  Bu Yine Sipro şirketine ait başka lisanslı bir kodektir.G.729 kodeğine göre daha da düşük bir bant genişliği kullanarak iletişimi sağlar. ITU’nun zamanında 28.8 ve 33Kbit/s özellikteki modemlerde kullanılması için açtığı bir yarışmada kazanan kodektir.Lisans süresi 2014 yılında bitmektedir.

GSM – 13Kbps | GSM Ağ’larında kullanılmak üzere Avrupa Telekomünikasyon Enstitüsü tarafından geliştirilen bir ses sıkıştırma biçimidir.Bu kısaltmayla aynı zamanda bir ses kodeği oluşturulmuştur. IP-PBX Santrallerde, VoIP Softphone dediğimiz uygulamalarda  bu ses kodeği lisans sıkıntısı olmadan kullanılmaktadır.

SPEEX – 13.3Kbps – 22.4Kbps  | Bu ses sıkıştırma biçimi tamamen ücretsiz patentsiz herkesin kullanımına açık bir kodektir. Düşük özellikli voip uygulamalarında kodek sıkıntısını çözmeyi amaçlamaktadır.İnternet uygulamarıyla tam uyumlu olarak çalışabilemektedir.Speex’in bu özelliği onun esnekliğinden gelmektedir fakat bu esneklik aynı zamanda kendisinin bir işlemci canavarı olmasını sağlamaktadır. Kendisi G.729 , G.726 ve GSM kodeklerinden çok daha fazla işlemci gücü harcamaktadır.

iLBC 13.3Kbps – 15.20Kbps – Açılımı internet Low Bitrate Codec demektir. Tamamen IP üzerinden ses iletişiminin artması ve gelişmesi için üretilmiştir. Bu kodek çok az bant genişliğinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kalitesi G.729A kodeğinden daha iyidir,işlemci gücünü kullanma kapasitesi G.729A ile aynıdır.İnternet bağlantısından dolayı paket kayıplarına karşı çok daha dayanıklıdır.Lisanslı bir kodektir, modifiye etmek için gerekli izinleri almanız gerekir.Ücretsiz dağıtılmaktadır.